Valašské muzeum v přírodě je jednou z nejnavštěvovanějších památek na Valašsku. Nachází se v malebném městečku Rožnov pod Radhoštěm a bylo založeno bratry Jaroňkovými v roce 1925. Jedná se o druhé nejstarší muzeum v přírodě ve střední Evropě. Po celý rok v muzeu probíhají akce inspirované folklorem, lidovými zvyky a tradičními řemesly. Valašské muzeum v přírodě se skládá ze čtyř areálů, z nichž nejstarší je Dřevěné městečko. V šedesátých letech přibyla Valašská dědina a v roce 1982, byla zpřístupněna veřejnosti Mlýnská dolina. Pod správu Valašského muzea patří také stavby Maměnka a Libušín, které se nachází na nedalekých Pustevnách. V současné době je z areálu Valašského muzea přístupná také Jurkovičova rozhledna na Karlově kopci.
Dřevěné městečko
Je nejstarším a nejnavštěvovanějším areálem Valašského muzea v přírodě. Bylo otevřeno roku 1925 a prezentuje způsob života na malém městě v období od poloviny 19. století až po první čtvrtinu století dvacátého. V době hlavní sezóny zde probíhají každý víkend folklorní a řemeslné programy. Dřevěné městečko je také dějištěm několika folklorních festivalů. Kolem kostelíka sv. Anny se rozprostírá hřbitov zvaný Valašský Slavín, na kterém je pochován i legendární Emil Zátopek.
Valašská dědina
Valašská dědina je nejrozsáhlejším areálem Valašského muzea v přírodě. Hospodářské usedlosti, salašnické stavby, mlýn a kovárna jsou umístěny v krajině, která svou členitostí připomíná mnohé vesnice na úbočích Beskyd.
První objekty byly postaveny v roce 1962, areál zpřístupněn od roku 1972. Interiéry obytných domů zachycují způsob bydlení od poloviny 19. století v různých sociálních vrstvách. V průběhu roku se zde konají programy, oživující staré způsoby hospodaření. Políčka, zahrádky a ovocné stromy připomínají pěstování starých plodin. Během prohlídky se lze setkat s řadou domácích zvířat i stádem ovcí.
Mlýnská dolina
Mlýnska dolina je nejmladším areálem Valašského muzea v přírodě. Byla otevřena v roce 1982. Shromažďuje funkční technické stavby (valcha, mlýn, pila, hamr, lisovna oleje). Většina exponátů je poháněna vodou.
Pustevny
Libušín a Maměnka prošly v roce 1995 zásadní rekonstrukcí , kterou realizovalo Valašské muzeum v přírodě. Po čtyřech letech, v roce 1999 byla slavnostně znovuotevřena restaurace Libušín a v roce 2003 byl zpřístupněn také hotel Maměnka. Areál Pusteven byl v době rekonstrukce prohlášen Národní kulturní památkou.
Otevírací doba všech areálů Valašského muzea v přírodě